Architekt premýšľa o užívaní budov a priestorov spôsobom, ktorý sleduje váš konkrétny zámer ale aj celkový životný kontext. Vytvára prostredie, v ktorom bývame, odpočívame, učíme sa, pracujeme… skrátka v ktorom žijeme.

 

Treba si uvedomiť, že architekt sa v dnešnom svete nevenuje iba plánom budov a domov. Jeho profesia presahuje hranice odboru a mnohí z architektov sa dnes venujú aj navrhovaniu nových materiálov, úsporných technológií, enviromentalistike, či produktovému dizajnu. Niektorí sú dokonca úspešní aj v oblasti umenia či módy. Premýšľajte, prečo je to tak.

 

architekt greenstudio

Architekti a dizajnéri majú na funkčné aj estetické vnímanie vlohy. Samotné štúdium a prax ich ešte posunú na vyššiu úroveň uvažovania o priestore a objektoch ako je tomu u laikov, ktorí nekladú dôraz na súvislosti. Prvotný zámer ušetriť peniaze vynaložené na ich služby sa preto môže vrátiť v podobe zvýšenia nákladov, ktoré budete musieť neskôr vynaložiť na opravu a rekonštrukciu  neodborne vykonanej práce, či nesprávnej kombinácie prvkov. 

 

Vo funkcii architekta, projektanta, stavebného inžiniera na stavbách býva niekedy nejasno. Je to pochopiteľné, ich úlohy sa v procese často prekrývajú a dopĺňajú. Prínos práce s architektom spočíva v tom, že návrhu dáva širší pohľad, pokiaľ ide napríklad o umiestnenie domu do prostredia, estetickú funkciu, tradíciu, harmóniu, nápad, ale najmä sa vyznajú v tom, ako časti celku najlepšie prepojiť a vyskladať. Stavební inžinieri sú najčastejšie zameraní prakticky, na konštrukčné záležitosti. Je ale dôležité, aby vedeli spolupracovať, pretože ich práca na seba nadväzuje. Príkladom je architektonická štúdia, teda úvodný koncept, ako bude dom umiestnený, ako bude vyzerať, aká bude dispozícia a použité materiály. To je ťažisko práce architekta. Práca projektanta spočíva následne v správnom konštrukčnom vyriešení všetkých zložiek.

 

Čo presne teda pre vás dokáže urobiť architekt?

  • pomôže s výberom pozemku (so zreteľom na územný plán, inžinierske siete, prístupnosť, orientáciu na svetové strany …). Pri väčšom rodinnom dome možno iba odporúčať obrátiť sa na architekta už v tejto fáze, aby sa predišlo napr. aj tomu, že sa vám vysnívaný dom na pozemok nezmestí (architektonická štúdia).
  • navrhne dom podľa vašich predstáv (projekt domu)
  • navrhne interiér vrátane nábytku (interiérový dizajn)
  • navrhne okolie vášho domu (terasy, pergoly, oplotenie, terénne úpravy)
  • poradí správne materiály a technológie, z hľadiska nákladov na obstaranie aj prevádzku 
  • spracuje projektovú dokumentáciu (nielen pre dom, ale aj studňu, čističky, nádrž na vodu, fotovoltaické elektrárne, a pod.)
  • pripraví kalkuláciu investičných nákladov
  • zabezpečí povolenie naprojektovanej stavby
  • zabezpečí realizáciu stavby a výberové konanie na stavebnú firmu spomedzi overených spoločností
  • vykoná dozor realizovanej stavby
  • zabezpečí kolaudáciu stavby
  • vybaví interiér stavby hotovým, či na mieru vyrábaným nábytkom

Projekty pasívnych domov a nízkoenergetických stavieb

Pasívny dom, či iná nízkoenergetická stavba je špeciálna disciplína, kde architekt musí preukázať nielen estetické cítenie a zmysel pre funkčnosť, ale aj dokonalú znalosť materiálov a ich vlastností. Pasívny dom totiž nie je iba o šetrení nákladov a životného prostredia, ale je o špecifickej kvalite bývania, ktorú doslova cítite svojimi zmyslami. V tomto prípade musí architekt zabezpečiť, aby dom a ľudia v ňom spolu žili ako jeden organizmus.

 

Architekt bratislava

 

Vzťah architekt – klient je založený na rešpekte a dôvere

Dôvera medzi klientom a architektom sa buduje cez referencie, predošlé realizácie a ďalšie konkrétne skúsenosti s daným typom stavby. Architekt sa väčšinou dokáže naladiť na váš individuálny vkus. Z osobného rozhovoru vyplynie, na čo sa treba zamerať a ako si poradiť s výzvami.

Vzťah medzi klientom a jeho architektom potrebuje rešpekt, dôveru a dobrú komunikáciu. Architekt sa musí dozvedieť o vašom životnom štýle, predstave o bývaní, pohodlí, relaxácii, dôraze na intimitu, o dominantnosti alebo aj nenápadnosti a pod. To pomôže, aby zhmotnil vaše sny a vytvoril peknú a funkčnú architektúru vášho rodinného domu.

Typové projekty architekti prirovnávajú ku konfekcii, častokrát problematickej kvality. Projekt na zákazku v spolupráci s architektom je ako šaty na mieru od návrhára. Bude trvať dlhšie a bude drahší, ale splní všetky vaše predstavy s pridanou hodnotou individuálneho, estetického aj duchovného rozmeru. A bude tiež dobre komunikovať s prostredím. Stavebník má totiž v istom zmysle tiež zodpovednosť k miestu – aby jeho dom bol šetrný k životnému prostrediu, nebol arogantný k okoliu a neznehodnocoval priestor. V ideálnom prípade by aj rodinné domy mali ponúknuť hodnoty, ktoré pretrvajú módne trendy (všetci poznáme stavby prijímané s úsmeškom už v čase ich vzniku). Japonský architekt Tadao Ando to vyjadril takto poeticky:

 

„Neverím, že by architektúra mala príliš hovoriť. Mala by zostať tichá a nechať prírodu v maske slnečného svitu prehovárať hlasom vetra.“

Ideálne bývanie je dlhodobá investícia, pri ktorej treba všetko premyslieť do detailu, aby sme sa v ňom cítili šťastne a pohodlne. Aby vyhovovalo nášmu životnému štýlu, potrebám a fungovalo bez nutnosti dodatočných zmien, ktoré stoja čas, energiu a financie. Svojpomocné riešenia stavieb či rekonštrukcií nebývajú najvhodnejšie, na dosiahnutie predstáv o bývaní potrebujeme profesionálov.