Ako kombinovať farby v interiéri, čo k čomu ide?

Ako správne kombinovať farby v interiéri? Na svetových výstavách nábytku a dizajnu sa pravidelne objaví nova farebná škála, ktorá zaplaví expozície skoro všetkých najznámejších svetových značiek nábytku. Je hneď jasné aká farba v interiéri bude dominovať v najbližšom období. 

Avšak napriek tomu, že sa farebné hity menia skoro každý rok, základné princípy pôsobenia farieb a ich kombinovanie v interiéri ostávajú nemenné. Takže ako kombinovať farby v interiéri a čo k čomu ide?

Farba má v nás vyvolať pocit radosti, ale nemáme sa v nej utopiť

Farby okolo nás dokážu meniť naše nálady a pocity, bez toho aby sme si to uvedomovali. Pomocou farieb vieme vytvoriť určitú atmosféru, farbou vieme zvýšiť výkonnosť či znížiť únavu. Ak chcete ráno vstávať s radosťou, obklopte sa v spálni farbou, ktorá vo vás vyvoláva príjemný pocit. Nemusí to byť na stenách, niekedy stačí posteľná bielizeň alebo záves na okne, či niekoľko dekorácií. Má vo vás vyvolať pocit radosti, ale nemáte sa v nej utopiť, čo je častá chyba, ktorá sa pri zariaďovaní robí.

Typickým príkladom je populárna žltá alebo oranžová. S očakávaním teplého príjemného pocitu, si mnohí vymaľujú komplet celý byt do žltej či oranžovej a potom zistia, že toho tepla je až priveľa alebo prichádza skôr stiesnený pocit, než pocit radosti a svetla. Ak sa použije žltá len ako akcent, ktorý má vyvolať pocit  avšak podkladom bude napríklad biela, účinok žltej bude o to silnejší. Výrazne sýte farby stien sú dnes veľmi populárne, ale najnovšie trendy nás smerujú viac k tlmenejším tónom. V malom priestore je tiež vhodnejšie sa vzdať výrazných a sýtych farieb na stenách a využiť ich skôr na zariadení a dekoráciách. Vhodnejšie je zvoliť ako základ interiéru bielu, ktorá sa dá jednoducho oživiť farebnou škálou detailov a dekorácií, ktoré je možné obmieňať podľa nálady alebo módnych trendov.

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

V interiéri nastúpila éra tlmenejších odtieňov

Dočítali sme sa, že farebnú paletu najbližších sezón vyberajú odborníci každé dva roky aj za pomoci psychológov a snažia sa odhadnúť všeobecnú náladu ľudstva, ktorú pomocou farby podporia alebo obrátia iným smerom. Módny priemysel sa vzápätí vrhne do boja o to, kto z nich príde skôr s kolekciou v nových trendových farbách. Farebné hity v bytovom dizajne reagujú na trendy v móde s malým oneskorením. Nie je to tak dávno, čo k nám zo Škandinávie privialo závan populárnej olivovo zelenej, ktorá si okamžite získala popularitu a ako farba jari a dobrej nálady sa u nás usadila na dlhšie. Objavovala sa naozaj všade, no momentálne sa dostáva do pozície „out“, keďže sme sa jej všetci tak trocha prejedli.

Nastúpila éra tlmenejších odtieňov, v ktorej dominuje sivá, ktorá je nevtieravá a elegantná. Dokáže komunikovať so širokým spektrom farieb ale ak chcete ostať vo sfére elegancie, pridajte k nej inú farbu, no tiež v tlmenej sýtosti. Vznikne vám dôstojná farebnosť, ktorá podtrhne priestor bez zbytočného zaťaženia.

Pri bielej stači pridať doplnky

Ak si trúfate na mohochromatizmus, asi najjednoduchšie zvládnuteľná je biela farba. Pôsobí harmonicky aj napriek častým obavám z chladného a neosobného pocitu z priestoru. Nie je to pre každého, to je pravda. Ak sa vám však biela páči ale trocha ju chcete ohriať, pridajte textúru, napríklad prútené koše alebo tiež svetlú farbu dreva, napríklad na podlahe. Efekt monochromatizmu ostane ale bude pôsobiť teplejšie.

Modrá vnesie pokoj a harmóniu

Modrá vnáša do priestoru pokoj a harmóniu, podobne ako voda, avšak ak je jej priveľa môžete sa v nej utopiť. Dôležitá je tiež intenzita a odtieň modrej, zaujímavá a veľmi moderná je tmavá oceľová modrá. S dávkovaním tmavých farieb treba byť však opatrný, pretože vám z nich môže ostať ťažko. Tmavé farby v interiéri vedia byť veľmi elegantné, no iba ak sú vhodne skombinované a to chce naozaj vycibrený cit pre farby a estetiku. A samozrejme adekvátnosť k priestoru a štýlu interiéru. Netreba sa ich však báť, pretože aj vhodne skombinovaná čierna vie priestor osviežiť viac ako priveľa žltej.

01_zdroj:www.muuto.com
02_zdroj: www.muuto.com
03_zdroj: Greenstudio
05_zdroj: www.stua.com
06_zdroj: IKEA
04_zdroj: IKEA
07_zdroj: www.designshop.sk
10_zdroj: IKEA
08_zdroj: www.bloesem.blogs.com
09_zdroj: www.simplygrove.com
11_zdroj: www.vitra.com