Eko-minimalizmus – interiér, ktorý vyvolá pocit spokojnosti

Nový smer v interiérovom dizajne, ku ktorému inklinujeme a vyjadruje to, čo sa nám páči. Práve sme si to vymysleli. Nevieme, či niečo také existuje, nenašli sme to. Definovať by sme to mohli charakteristikou minimalizmu pod vplyvom eko architektúry, či už z hľadiska ekológie alebo aj ekonómie, ale hlavne v použití prírodných materiálov, najmä dreva. Je to interiér, ktorý nekričí a nesnaží sa vás prevalcovať emóciami či farbami. Je to interiér, ktorý pohladí a vyvolá pocit spokojnosti a harmónie.

interiér

Prečítajte si: Ako si vytvoriť nadčasový interiér

Pri vzniku nízko-energetického alebo pasívneho domu vyplývajú z neho určité faktory, ktoré sa prenášajú do stvárnenia interiéru. Ide o využitie určitých materiálov a ich vlastností, rovnako ako tvarová jednoduchosť, ktorá má korene v princípe výstavby domov s nízkymi nárokmi na energie. Je dôležité myslieť v širších súvislostiach a nie iba na ušetrenú energiu pre fungovanie konkrétneho rodinného domu a jeho interiéru.

Zamyslieť sa treba aj nad výrobou jednotlivých materiálov, ktoré často predstavujú enormnú záťaž pre životné prostredie. A o to nám ide. Nezaťažovať ani životné prostredie ani prostredie pre život vytvorené nami, či už z ekologického alebo ekonomického hľadiska. Zároveň sa snažíme nezaťažovať človeka ako takého, množstvom vecí okolo neho, množstvom starosti o tie veci a tiež starosťami o zaobstaranie tých vecí. Všeobecne princípom našej tvorby je „odbremeniť“ a také interiéry sa nám aj páčia. Také, ktoré nezaťažujú myseľ, ktoré majú v sebe ľahkosť.

interiér

Prečítajte si: Pasívny dom – vyskúšajte si ako by sa vám v ňom žilo

Čo vlastne samotný minimalizmus v architektúre znamená? Najviac sa uplatňoval v interiéroch. Ide o filozofiu návrhu, ktorej princípy pomenoval Herbert Spencer na prelome 19. a 20. storočia ako „minimax“. To znamenalo dosiahnuť maximálne účinky minimálnymi prostriedkami. Rovnako ako vo filozofii minimalistického bytia aj v interiéroch ide o to aby sme sa zamerali na veci, ktoré skutočne potrebujeme a nie na to čo chceme. Aj minimalista Leo Babauta, ktorý propaguje minimalizmus ako životnú filozofiu aj na svojom blogu „mnmlist.com“, tvrdí, že minimalizmus je život bez posadnutosti materiálnymi vecami alebo bez posadnutosti robiť všetko alebo príliš veľa.

interiér

Prečítajte si: Odvetrané fasády domov zlepšia nielen klímu v dome

Naša predstava výrazových prostriedkov eko-minimalizmu spočíva v rešpektovaní alebo využívaní výrazových prostriedkov minimalizmu, čo znamená jednoduché, základné geometrické tvary, nerušivé farby a materiály. Avšak nám sa k tomu páčia prírodné materiály a materiály v ich čistej podstate bez kabátov, ktoré sú autentické, skutočné ako na dotyk tak aj na pohľad, ktoré trocha umiernia pocit chladu. Jednoduchosť necháva vyniknúť najmä krásu a charakter drevených častí, ktoré by v takomto interiéri nemali chýbať. Drevo vytvára akustickú a tepelnú pohodu, obzvlášť drevo bez povrchovej úpravy. Reguluje tiež vlhkosť v miestnosti a má príjemnú vôňu.

button co vieme zabezpecit

interiér