Lietajúci dom 8: Klimatizácia

Chladenie, vykurovanie

Klimatizácia zabezpečuje chladenie, no zároveň je aj ďalším zdrojom vykurovania. Vonkajšia jednotka je umiestnená na streche, kam bolo potrebné vyviesť potrubia a elektrickú kabeláž z interiéru. Tunel, prepájajúci vonkajšiu jednotku s interiérom, bol vzduchotesne a teplotechnicky uzavretý. 

klimatizácia rozvody

Aby vnútorná jednotka nepôsobila rušivo, inštalovali sme ju na strop v obývačke. Ešte pred osadením jednotky bolo do stropu umiestnené prívodné a odvodné potrubie na chladivo. Súčasne sa inštalovala rúra na odvod kondenzátu z vnútornej jednotky. 

klimatizácia - vnútorné rozvody

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Vnútorná stropná jednotka bola napojená na interiérové rozvody a následne zavesená na strop. Počas montáže sme dbali na to, aby sa nepoškodil vzduchotesný obal budovy. Zároveň bolo potrebné zvoliť správny sklon jednotky, pretože strop sa smerom na juh mierne dvíha. Priestor medzi jednotkou a parozábranou je vyplnený akustickou izoláciou ISOVER AKUPLAT, ktorá bola použitá v celej ploche stropu aj v stenách. 

klimatizácia montáž

Tlakovou skúškou sme preverili tesnosť potrubia. Tým sme sa uistili, že pri prevádzke z neho nebude vytekať chladiaca tekutina. 

klimatizácia - skúška tlaku/tesnosti

Vnútornú jednotku sme nakoniec prekryli sadrokartónovými protipožiarnymi doskami. 

klimatizácia - záklop sadrokartónom

Jednotka sa dá ovládať riadiacim panelom na stene, ale aj diaľkovým ovládačom. Pre väčší komfort obyvateľov sú súčasťou klimatizácie aj pohybové PIR senzory, umiestnené na strope. Tie zabezpečujú, aby bolo fúkanie vzduchu obmedzené všade tam, kde je detekovaný pohyb. 

klimatizácia - ovládací panel

Znovu sme zopakovali tlakovú skúšku rozvodov.  Napokon sme na strechu namontovali exteriérovú jednotku, ktorú sme napojili na potrubie a elektrickú kabeláž.  Aby sa zvuk a vibrácie neprenášali cez strop do interiéru, klimatizačná jednotka je osadená na gumenom podstavci. 

montáž exteriérovej jednotky

Postup prác vo videu:

Chcete vedieť o objekte Konzola Devín viac? Prečítajte si všetky články tohto projektu na tomto linku >>> „Lietajúci dom .

Spýtajte sa nás, čokoľvek vás zaujíma:

+421 (948) 199-888

info@greenstudio.sk