Krása drsného betónu v interiéri – pohľadový betón

Pohľadový betón alebo betón „brut“ – aj takto sa dá nazvať surový alebo holý betón, ktorý sa povrchovo neupravuje alebo sa iba podporí jeho prirodzený vzhľad. Krásu drsného betónu treba hľadať v jeho podstate, podobne ako oceňujeme neomietanú tehlu alebo drevo. Všetko sú to základné stavebné materiály, bez ktorých si už dnes nevieme predstaviť stavbu, tak prečo ich neukázať v holej podstate?

Jedni ho milujú a iní nenávidia

Pohľadový betón sa stal jedným z odvážnych výrazových prostriedkov modernej architektúry 20. storočia. Jedni ho milujú a iní nenávidia. Už v dvadsiatych rokoch minulého storočia sa objavili prvé stavby s použitím pohľadového betónu. Vrcholom bolo obdobie brutalizmu v architektúre, v päťdesiatych až sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy ho vo veľkej miere používal ako výrazový prostriedok aj architekt Le Corbusier.

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Prečítajte si: Rekonštrukcia bytu v paneláku – ako si nekomplikovať život

Pohľadový betón sa líši od betónu používaného na výstavbu nosných prvkov budov, najmä  štruktúrou zmesi, ktorá by mala byť jemná a rovnorodá. Dôležitá je aj veľkosť a hustota pórov a usporiadanie škár od debnenia. Podstatné pri realizácii je precízne vyhotovenie debnenia, ktoré musí byť z vnútornej strany natreté buď olejovým náterom alebo lakovanou vrstvou, či tam musí byť vložená fólia, pomocou ktorej sa betón k debneniu neprilepí. Do troj alebo aj štvor-zložkového betónu sa v súčasnosti pridávajú aj nové materiály, ktoré zlepšujú technologické aj estetické vlastnosti betónu. Môžu to byť aj farebné pigmenty, ktoré otvárajú nové estetické možnosti. Hladením, kefovaním, brúsením, škrabaním alebo vymývaním je zase možné získať jemný hladký lesklý alebo matný povrch.

pohľadový betón

Aj betón podlieha vývoju a novým technológiám a pre lepšie vlastnosti a nové možnosti využitia, sa pridávajú do zmesi modifikovaného polymér-cementu napríklad alkalivzdorné sklenené vlákna. Táto zmes má vysokú pevnosť a trvanlivosť a je možné z nej vytvárať tenkostenné veľkoformátové dosky. Estetika obyčajného betónu je zachovaná aj v týchto doskách, avšak s kvalitatívne vysokou úrovňou.

Pohľadový betón nie je pre každého

Pohľadový betón, či už v exteriéri alebo dokonca v interiéri, aj ako nábytok a zariadenie, je materiál, ktorý nie je pre každého. Je dôležité vedieť nájsť a oceniť krásu surového materiálu. Chce to otvorenú myseľ. Ak viete tento materiál prijať, tak potom neexistuje štýl, kde by sa nedal uplatniť, napríklad formou kontrastov. Architekti radi využívajú tento materiál aj v zariadení interiéru, napríklad ako pracovnú dosku alebo zástena kuchynskej linky. Buď sa vytvorí dutá škrupinová konštrukcia z liateho betónu, do ktorého sa pridajú sklené vlákna alebo aj farbivo. Samotný betón má hrúbku okolo 15 mm. Treba rátať s vyššou hmotnosťou tejto pracovnej dosky. Alebo pre odľahčenie je možné základ pracovnej dosky vytvoriť s OSB dosiek alebo sadrokartónu, na ktorý sa nanesie betónová stierka. Dôležité je po dostatočnom vyzretí a vyschnutí, povrch impregnovať alebo ošetriť lakmi, pretože bez toho ostáva betón nasiakavý.

Surový vzhľad betónu je možné krásne skombinovať, či už s drevom, na princípe kontrastov kedy sa podporí krása obidvoch materiálov v ich protiklade alebo je možné ho kombinovať aj kovom, či sklom. Dôležité je nájsť mieru použitia pohľadového betónu, najmä v súvislosti s konkrétnym priestorom. 01_zdroj: www.blogovin.com
02_zdroj: www.residencestyle.com, architekt : Paulo Mendes da Rocha, foto: Leonardo Finotti
04_zdroj: www.blogovin.com
05_zdroj: www.yellowtrace.com.au, architekt : Rodolphe Parente
03_zdroj: www.harpersbazaar.com
06_zdroj: www.harpersbazaar.com
07_zdroj: www.fraher.com
10_zdroj: www.fraher.com
11_zdroj: www.mightydeals.com, foto: Caleb Kimbrough
08_zdroj: www.homelife.com.au, architekt: Jorge Hrdina
09_zdroj: www.archdaily.com
12_zdroj: www.janecameronarchitects.com