Kreslo ako solitér dokáže urobiť v interiéri divy

Kreslo do obývačky vyberáme buď ako sériu so sedacou súpravou alebo dizajnom príbuzné prvky súvisiace so štýlom interiéru. No je tu ešte ďalšia možnosť a to je cesta kontrastu a dominancie. Aj ten najstrohejší a najjednoduchší interiér posunieme do sféry dizajnu vďaka jedinému kúsku – kreslu, ktorému priradíme funkciu solitéru.

Kreslo ako solitér

  • Kreslo zo série UP 2000 v roku 1969 navrhol dizajnér Geatano Pesce. Svojim jedinečným dizajnom, ktorý je metaforou na ženskú postavu, sa stalo ikonou moderny. Dokáže úplné divy s interiérom, avšak iba tam, kde je pre neho dostatok miesta, pretože je dosť robustné.
  • Brazílska dvojica dizajnérov Fernando Campana a jeho starší brat Humberto Campana, sú autormi dizajnu drôteného kresla Corallo, ktoré svojou tvarovou košatosťou pripomína podmorský koral. Ako solitér bude neprehliadnuteľný a vnesie do interiéru poetiku iného sveta. Treba ho chápať ako skulptúru.

Prečítajte si: Interiérový dizajn 60. rokov je stále IN

  • Patricia Urquiola navrhla pre B&B Italia kreslo Husk. Expresionistické čalúnenie má evokovať fyzický a duševný komfort. Toto kreslo vynikne aj v menšom priestore.
  • Kreslo Febo z kolekcie Maxalto, navrhol Antonio Citterio pre B&B Italia. Jeho jednoduchá klasická elegancia vytvorí „glam“ efekt aj v malom priestore. Tu však treba zvážiť výber farby.

kreslo

  • Výrazné čokoládovo hnedé kreslo vnáša hrejivý pocit do jednoduchého interiéru.

Čo zvážiť pri kúpe kresla

Aby hra kontrastu fungovala musí byť kreslo v určitej interaktívnej zhode z priestorom a charakterom interiéru. Nemyslíme tým rovnaký štýl alebo farbu, či niečo konkrétne, ide skôr o vzájomnú komunikáciu prvkov interiéru, ktorú je možné vyjadriť aj kontrastom. Ak sa náhodou zamilujete, predtým kým definitívne vyslovíte „áno“ , skúste zvážiť niekoľko faktov. Aby solitérne kreslo vyniklo ako má, potrebuje okolo seba vzduch. Čím výraznejší tvar a farba, tým viac priestoru potrebuje. Zanedbať netreba ani priestorové možnosti vzhľadom k rozmerom kresla. Dôležitá je tiež farebná kompozícia interiéru a jej vzťah k budúcemu solitéru v podobe kresla. Ak si chcete vytvoriť skutočne prvok, ktorý dodá interiéru jedinečnosť, nesmie sa s ním biť, má určovať charakter priestoru, ale nie prekážať mu.

Prečítajte si: Ako si vytvoriť nadčasový interiér

Ak si chcete spestriť interiér domu, výrazné kreslo ako solitér je vhodné riešenie. Ak vám to priestor dovoľuje, kľudne siahnite aj po výrazných farbách a nemusíte sa báť ani neobvyklých materiálov, či konštrukcií. Vyskúšajte si ho v obchode a možno vás prekvapí kvalitne zvládnutá ergonómia a pohodlnosť, aj pri zdanlivo nepohodlnom kresle.

  • Kompozícia rovných plôch a mäkkého hniezda (doslova), ktorej výsledkom je sofistikovaný dizajn a útulné pohodlie sedenia. To je kreslo Nube, ktoré navrhli Jesus and John Gasca pre firmu Stua. Vďaka menším rozmerom a tvarovej jednoduchosti sa hodí do akéhokoľvek priestoru aj vo výrazných až prekvapivých farbách.
  • Kreslo Slow Chair navrhli Ronan a Erwan Bouroullec. Je ako pavučina utkaná na kovovej konštrukcii, jemná, mäkká, pohodlná avšak veľmi pevná. Ako solitér zaujme svojou priehľadnosťou a triezvym tvarom.

kreslo

button interier

  • Giuseppe Vigano je autorom dizajnu kresla ARA, ktoré vytvoril pre firmu Porada. Ako dobre padnúci pánsky oblek, či šik kostým sa hodí do priestorov s nenútenou eleganciou.
  • Navrhnuté v roku 1935 a vyrábané dodnes firmou Cassina, to je kreslo Utrecht Armchair, dizajn ktorého navrhol Gerrit Thomas Rietveld. Stúpenec konštruktivizmu a člen skupiny De Stijl, ktorá výrazne ovplyvnila vývoj modernej architektúry a dizajnu v Európe

button interier 1

01_zdroj:www.bebitalia.com
06_zdroj: www.archiexpo.com
02_zdroj:www.bebitalia.com
03_zdroj:www.bebitalia.com
04_zdroj: Greenstudio
05_zdroj:www.pinterest.com
08_zdroj: www.vitra.com
07_zdroj: www.porada.it
09_zdroj: www.vitra.com
10_zdroj:www.selectism.com