Drevo v kúpeľni? Nie je dôvod na obavy!

Je vhodné použiť drevo v kúpeľni? Lode sú krásnym príkladom toho, že drevo a voda nie sú v nepriateľskom vzťahu. Využitie dreva v mokrom alebo vlhkom prostredí má svoje špecifické pravidlá, avšak keď sa rešpektujú, drevené prvky vydržia dlhé roky. Schválne spomíname drevené prvky, pretože aj v tomto prípade platí známe klišé, že menej je viac. Začneme teda dizajnom.

drevo v kúpeľni

Drevo v kúpeľni ohreje atmosféru priestoru

Drevené prvky v kúpeľni v kombinácii s akýmkoľvek iným materiálom, či už je to keramika, prírodný kameň, sklo alebo aj betón, vnesú do interiéru priateľskú atmosféru. Aj chladný betón, získa prívetivejší charakter a priestor sa akosi ohreje. Niekde stačí málo, drevené doplnky či detaily, avšak s drevom je možné počítať aj na celých plochách, napríklad na podlahe alebo aj na celej stene ako obklad. Dôležité je nájsť tú správnu mieru jeho použitia, aby vynikla jeho krása a charakter. Priveľa dreva, drevených štruktúr pohromade a rôznych druhov drevín priestoru škodí a zbytočne ho zaťažuje, opticky zmenšuje.

drevo v kúpeľni

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Ktoré drevo je vhodné do kúpeľne

Najväčšie obavy sú spojené s technickou stránkou dreva v kúpeľni. Faktom zostáva, že nie všetky druhy drevín sú vhodné do vlhkého prostredia. Zamerať sa treba na dreviny s vyššou hustotou, tým voda neškodí ani pri dlhodobom pôsobení. A tu by sme sa znova vrátili k lodiam. Všetky druhy drevín, ktoré sa používajú na výrobu lodí, v súčasnosti už väčšinou iba na palubu lode, musia byť odolné nie len proti vlhkosti, ale aj proti agresívnej morskej vode a extrémnym zmenám počasia. Tieto dreviny určite vydržia záťaž v kúpeľni. Sú to väčšinou exotické druhy ako teak, merbau, wenge, ipe, massarandub, alebo aj bambus. Ich cena je vyššia, ale tá rebélia stojí za to. Sú tvrdé a prirodzene olejnaté, preto odolávajú vode aj bez impregnácie a bez ujmy na kvalite. Aj tu sa však môžu vyskytnúť plesne, preto ich občas treba ošetriť antimykotickými prípravkami.

Prečítajte si: Návrh interiéru bytu v exotickom štýle, Rekonštrukcia bytu v paneláku – ako si nekomplikovať život

Alternatívou k exotike môžu byť aj slovenské dreviny ako dub, buk, agát či javor avšak tieto materiály si vyžadujú špeciálnu úpravu tlakovou impregnáciou a lakovaním, či úprava povrchu špeciálnym olejom. Síce stratia svoju panenskú prirodzenosť, ale aj tak vyzerajú ako doplnok chladných materiálov efektne. Bez tejto úpravy by sa v krátkom čase začalo skrúcať, meniť svoj tvar a naberalo by tiež na objeme.

Drevená dýha ako alternatíva

V modernej kúpeľni sa častejšie siaha po drevenej dýhe, ktorá je takmer na nerozoznanie od masívneho materiálu. Je nalepená na MDF doske alebo aj HDF doske, ktorá je tvrdšia, hustejšia ale aj ťažšia a lepením si zachováva rozmerovú stálosť aj vo vlhkom prostredí. Je možné ju využiť dokonca aj na obklad vane avšak jej povrch musí byť musí byť v každom prípade ošetrený špeciálnym lakom.



Obzvlášť dôležité je zamerať sa na detaily, teda škáry, hrany, rohy a prechody medzi materiálmi, pretože ak tieto miesta nebudú kvalitne a precízne vyhotovené s použitím kvalitných lepidiel, či tmelov, obvykle tu začínajú problémy s prenikajúcou vodou a k hnilobnému procesu veľa netreba.