Prečo sa rozhodnúť pre rodinný dom vo svahu

Stavba domu vo svahu so sebou prináša rôzne úskalia a výhody. Výstavba domu sa vďaka strmému pozemku predraží, nakoľko pozemok musí prejsť náležitou úpravou. Na druhú stranu prináša bývanie na podobnom pozemku možnosť unikátnych výhľadov, dostatok prirodzeného svetla a zníženie nákladov na samotný pozemok, nakoľko pozemky vo svahu stoja zvyčajne menej peňazí.

Prípravné práce a dokumentácia

Po získaní stavebného povolenia, konzultácií s odborníkmi ako geodet, statik či hydrológ, ktorí skontrolujú váš pozemok a vytýčia vám vhodné miesto na osadenie domu, prichádzajú na scénu architekti a projektanti. Architekti a projektanti pracujú so zisteniami ostatných odborníkov a pripravujú projektovú dokumentáciu. 

Každý dom vo svahu je vhodnejšie vypracovať ako individuálny projekt na mieru. Existujú katalógové riešenia, nemusia však vyhovovať vašim potrebám a náklady na ich úpravu môžu značne navýšiť rozpočet. 

Terénne úpravy a základy domu

Po zvládnutí prvej fázy prichádza na rad príprava samotnej stavby. V prvom rade sa musíte rozhodnúť, či chcete stavbu prispôsobiť terénu, alebo terén necháte upraviť. Pri úprave terénu je nutné čiastočné zarovanie, ktoré zahŕňa nános zeminy aj výkopové práce. Tento proces je časovo náročnejší. 

Ak sa rozhodnete prispôsobiť dom vášmu pozemku, získate vďaka tomu všestranne využiteľný priestor, ktorý môžete využiť ako pivnicu, ďalšiu miestnosť v dome či garáž. Podpivničenie svahu je však finančne náročnejšie. Lacnejšou možnosťou je zdvihnutie základov domu, čo však nie je ideálne riešenie z dizajnového pohľadu. 

Máte pozemok vo svahu a plánujete stavbu domu? Naši odborníci majú bohaté skúsenosti a radi vám pomôžu s kompletnou realizáciou projektu. 

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Prečo dom vo svahu

Výstavba domu vo svahu je časovo aj finančne náročnejšia, ako pri rovnom teréne. Potrebujete osloviť viacerých odborníkov, ktorí vám zabezpečia podklady a reálny pohľad na možnosti, ktoré váš pozemok ponúka. Zároveň je nutné pripojenie na verejné a inžinierske siete.
Je to však moderné a praktické riešenie pre ľudí, ktorí sa snažia uchýliť na pokojné a tiché miesta v blízkosti prírody. Výhľady, ktoré poskytuje dom vo svahu určite nezažijete v klasickom dome na rovinatom pozemku. Podobné terény nebývajú husto osídlené, premávka áut je teda nižšia a obyvatelia sa môžu tešiť z čistého ovzdušia.