Lietajúci dom 2: monolitické konštrukcie

Stavba domu je témou aj nášho ďalšieho článku. V predchádzajúcom blogu o základoch stavby sme zdokumentovali zakladanie stavby na pilótach. Tentokrát pokračujeme nad zemou a pozrieme sa na to, ako rástla monolitická železobetónová konštrukcia.

Obytná časť objektu je umiestnená na pilieroch nad zemou. Znamená to, že najskôr bolo potrebné zhotoviť podpornú konštrukciu pre debnenie a pre lepší prístup stavebníkov. Až potom sme sa mohli pustiť do debnenia stropnej dosky, plní funkciu železobetónovej podlahy.

stavba domu

Podlaha

Na monolitickú časť stavby zo železobetónu nadväzuje konzola z ocele, ktorá vytvára priestor pre dennú časť s terasou. Spojovacím prvkom oboch častí je oceľový rám. Ten bolo treba osadiť a zároveň stabilizovať v presnej polohe. Oceľový rám sme umiestnili s pomocou trojramenného mechanizmu, ktorý bol k stavbe zafixovaný kotviacim prvkom, zabudovaným v pilieri. Kotviaci prvok sme neskôr odstránili.

konzola z ocele

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Oceľové prúty pozdĺž rámu slúžia na pevné uchytenie konštrukcie k železobetónovej časti. Predtým, ako boli zaliate do betónu, sme ich prizvárali k železnej výstuži podlahy, stien a stropov. V prípade zemských otrasov stabilizujú konzolu aj tzv. „I“ profily. Keď bol oceľový rám umiestnený v presnej polohe, pristúpili sme k armovaniu stropnej dosky, teda podlahy z monolitu.

Oceľové prúty

V tejto fáze stavebných prác bolo potrebné osadiť aj isokorby. Ich úlohou je prerušovať tepelné mosty, prechádzajúce zo zaveseného oceľového schodiska alebo terasy. Pri rôznych materiálových prechodoch sa použili rôzne isokorby.

isokorby

Na miestach, kde sa železobetónová konštrukcia spája s oceľovou časťou (schodisko), sme použili typ „železobetón – oceľ“. Do priestoru medzi terasou a oceľovou časťou domu boli neskôr použité isokorby typu „oceľ – oceľ“. Po umiestnení isokorbov sme pristúpili k betonáži stropnej (podlahovej) dosky.

železobetón

Stavba domu: steny

Nasledovalo armovanie bočných stien. Pri montovaní železnej výstuže sme vynechali priestory pre okná a dvere.  Napokon sme steny zadebnili a vybetónovali.

armovanie - stavba domu
armovanie stavby

Zvýšenú pozornosť sme venovali miestam, kde sa oceľový rám prepája so železobetónovou časťou, pretože v týchto zónach sa koncentruje veľa železnej výstuže. Aby bol betón zaliaty rovnomerne a aby sa dostal na všetky miesta, nevyliali sme ho naraz, ale v troch fázach.

železná výstuž
liatie betonu

Strop

Po odstránení debnenia bočných stien prišiel na rad strop. Proces sa zopakoval: armovanie, debnenie, betonáž.

strop stavby betonáž
betonáž stropu stavby domu

Železobetónová monolitická časť stavby je hotová. V ďalšom blogu si ukážeme zavesenie oceľovej rámovej konštrukcie, ktorá bude tvoriť dennú časť budovy s terasou.

stavba domu

Stavbu monolitických konštrukcií sme zaznamenali aj v krátkom časozbernom videu.

Chcete vedieť o objekte Konzola Devín viac? Prečítajte si všetky články tohto projektu na tomto linku >>> „Lietajúci dom .

Spýtajte sa nás, čokoľvek vás zaujíma:

+421 (948) 199-888

info@greenstudio.sk