Stavba rodinného domu – práce v interiéri

Realizácia elektroinštalácie musí byť premyslená a nemala by podliehať unáhleným rozhodnutiam. Stavba rodinného domu je investícia do komfortu, kvality a bezpečnosti možno aj pre niekoľko generácii. My preto realizujeme vnútornú elektroinštaláciu a rozvody presne podľa projektovej dokumentácie, ktorá je dotiahnutá do detailov. Nie je potrebné improvizovať, ako to býva zvykom a dodatočne dopĺňať zásuvky, či presúvať umiestnenie svietidiel. Šetrí to čas aj peniaze.

Stavba rodinného domu – práce v interiéri

V kúpeľniach a tiež v kuchyni nesmie chýbať kvalitne zrealizovaná hydroizolácia podlahy, pretože tieto miestnosti prichádzajú do styku s vodou a vlhkosťou. Voda sa nesmie dostať do nosných a doplnkových konštrukcií, aby nespôsobila poruchy. Začali sme čiernym penetračným náterom, vďaka ktorému izolácia rovnomerne prilnie k podkladu a na to idú hydroizolačné pásy.

Presne podľa projektu začíname so zárezmi na elektroinštaláciu. Minimalizujeme zásahy do konštrukcie tým, že drážky na kabeláž zbytočne nerozširujeme a sú situované do škáry medzi radom tehál. Keďže projektová dokumentácia je dotiahnutá do kompletne vyriešeného interiéru, rozmiestnenie osvetlenia a zástrčiek je vopred presne dané.

 

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Vnútorné rozvody vody a kanalizácie sú dôležitým prvkom v zásobovaní domu a preto ich návrh a realizáciu netreba podceňovať. Nízke náklady na prevádzku, vysoká životnosť, odolnosť voči korózii a zanášaniu vodným kameňom, či zdravotná a hygienická nezávadnosť, sú základnými požiadavkami na kvalitne navrhnuté a zrealizované rozvody vody. Dôležitá je tiež rýchla a jednoduchá montáž, s dodržaním platných predpisov a bezpečnostných opatrení.


Keďže sa chodilo po hydroizolácii, počas realizácie elektroinštalácie a rozvodov vody, pred zaliatím podlahy sme dali vykonať iskrovú skúšku hydroizolácie aby sme našli prípadne poškodenia a následne ich opravili. Rovnako je dôležité vykonať tlakovú skúšku potrubia, aby sme náhodné netesnosti objavili a odstránili ešte pred zaliatím podlahy poterom.


Prečítajte si Nízkoenergetické domy – stavba pre skúsených architektov

Dokončili sme vnútorné omietky, ktoré sú ťahané od stropu až po podlahu, aby sa dodržala vzduchotesná rovina. Kvalitná omietka musí chrániť konštrukciu pred mechanickým poškodením, prispieva ku skvalitneniu vlastností a zvýšeniu trvanlivosti muriva. Zároveň môže pomáhať konštrukcii v tepelnoizolačných, či zvukovoizolačných vlastnostiach. Moderné kvalitné interiérové omietky majú tiež protipožiarnu, antistatickú funkciu a zabraňujú vzniku plesní a húb.

Priestor je vyčistený a na rad prišlo potrubie rekuperácie a vzduchotechniky. Potrubie určené pre odvod studeného vzduchu je bez izolácie a potrubie prívodu teplého ohriateho vzduchu je obalené tepelnou izoláciou, aj preto, lebo vybraná jednotka je schopná vzduch aj trocha chladiť a nahrádza klimatizáciu. Hrozila kondenzácia vody na potrubí.

Prečítajte si Stavba rodinného domu – práce v exteriéri

K rodinnému domu kozub jednoducho patrí. Chýbať nebude ani v tomto prípade. Kým sa dokončujú práce na elektroinštalácii, tak sme sa pustili do realizácie teplovzdušného kozubu s externým nasávaním vzduchu. Vložka musí byť postavená na pevnom podklade so zodpovedajúcou nosnosťou, keďže jej hmotnosť je dosť veľká. My sme kozubovú vložku umiestnenili na pevný murovaný podklad, a tak môžeme pokračovať s obstavbou z vnútornej strany super izolačnými doskami a z vonkajšej strany z časti aj akumulačnými doskami. Vo vnútri obstavby vznikne teplovzdušná komora, ktorá musí byť vetraná aby sa ohriatý vzduch dostal do miestnosti. Z vonkajšej strany sme použili aj akumulačné dosky, ktoré umožňujú ohrievanie miestnosti aj po vyhasnutí ohňa v kozube. Nijaká časť obstavby sa nesmie dotýkať vložky a ani samotná vložka sa nesmie dotýkať stavby.