Zariaďujeme domácu pracovňu

Práca z domu – žiadna výnimka v súčasnosti, práve naopak. Práca z domu sa je často výhodná pre obidve strany, zamestnanca i zamestnávateľa, alebo ako podnikateľ, ušetríte za prenájom kancelárie. Avšak má to aj svoje úskalia a najväčším je disciplína či sebaovládanie, pretože doma má človek väčšiu tendenciu spohodlnieť. Dobrou psychopomôckou je kvalitne naplánovaná domáca pracovňa alebo aspoň stabilný pracovný kút.

Veľkou výhodou domácej pracovne je fakt, že sa nemusíte vy prispôsobovať prostrediu, ktoré vám bolo pridelené ale prispôsobíte si prostredie vašim požiadavkám a to aj tým estetickým. A to je dôležité. Pracovňa vás musí motivovať k práci, preto si ju zariaďte podľa svojho vkusu a dajte si záležať aj na detailoch. Sklad starého nepotrebného nábytku niekde v tmavom kúte vás inšpirovať nebude.

Prečítajte si: Ako sme zariaďovali interiér produkčnej spoločnosti

domáca pracovňa

Ak je to len trocha možné, nekompromisne oddeľte domáci život od pracovného a pracovňu alebo pracovný kút umiestnite čo najďalej od rodinného diania. Pre príležitostnú prácu môže byť pracovný stôl aj súčasťou spálne, avšak pri každodennej práci to nie je vhodné. Pohľad na posteľ vám vytvorí pocit únavy a naopak večer pri zaspávaní vás bude vyrušovať pohľad na množstvo nedokončenej práce. Ak zvyknete pracovať počas dňa, kedy je celá rodina preč, využite na umiestnenie pracovného kúta obývaciu izbu. Jednoduchým paravánom alebo vzdušnou knižnicou si vytvorte optickú bariéru, ktorá vám ukryje pracovný neporiadok bez zbytočných stresov, keď príde návšteva. Ak pracujete doma príležitostne alebo máte tak malý byt, že o pracovnom kúte môžete iba snívať, skúste porozmýšľať o spájaní funkcií. Sklápajte, posúvajte, zasúvajte alebo zatvárajte. Poslúži aj obyčajná polica na knihy, ak ju umiestnite do výšky pracovného stola, či skriňa, ktorá v sebe ukryje aj počítač a tiež množstvo papierov.

Prečítajte si: Návrh interiéru bytu v exotickom štýle

Pre všetky možnosti, či už pracovného kúta v obývačke alebo pre samostatnú pracovňu s veľkorysým pôdorysom platia rovnaké hygienické a ergonomické zásady. Jednou z najdôležitejších je dostatočné osvetlenie, v ideálnom prípade denné. Pamätajte, že pri práci s počítačom by úroveň osvetlenia miestnosti a úroveň žiarenia obrazovky, mali byť porovnateľné. Nemenej dôležitou zásadou je správne sedenie pri práci, preto nepodceňujte výber kvalitnej najlepšie výškovo nastaviteľnej stoličky a správnej výšky pracovného stola. Výhodné je mať po ruke všetko čo často používate. Police na dokumenty umiestnite tak aby ste na ne ľahko dočiahli. Na menej často používané veci využite priestor až po strop. Zabezpečte si však schodíky alebo rebrík, ktorý môže byť vtipnou dekoráciu interiéru. Pri väčšom počte výpočtovej techniky je dôležité pamätať na množstvo káblov, pripravte si preto lišty, či svorky alebo aj otvor v stole.

button portfolio interier

K dobrej pracovnej atmosfére určite prispejú aj vhodne zvolené farby. Nie je možné definovať ideálnu farbu pre domácu pracovňu, pretože ide o skutočne osobnú záležitosť. Pre niekoho môže byť červená maximálne inšpirujúca farba, ktorá dodáva energiu a povzbudzuje k aktivite, pre iného môže byť vyčerpávajúca až agresívna. Niekomu vyhovuje chladná biela, ktorá neunaví a inému sedí skôr čierna. Pri zariaďovaní pracovne sa nechajte viesť svojou egoistickou stránkou a farebné spektrum si zvoľte len podľa seba. Kompromis je dovolený iba ak pracovňu využívate viacerí. Čo by sme však neodporúčali, sú výrazné vzory, ktoré neustále provokujú vaše oči a odpútavali by aj vašu pozornosť. Čo však pomôže pri dlhodobej práci s počítačom, je pohľad na zelenú farbu, preto ju možno využite.

Button interiér

domáca pracovňa

01_zdroj: www.pinterest.com
09_zdroj: www.oyoy.dk
02_zdroj: www.pinterest.com
03_zdroj: Greenstudio
04_zdroj: www.oyoy.dk
05_zdroj: www.pinterest.com
06_zdroj: IKEA
07_zdroj: www.pinterest.com
08_zdroj: www.hadasycuscus.com
10_zdroj: www.bebeitalia.com
11_zdroj: www.home-design.com
12_zdroj: www.pinterest.com