Stavba domu: použiť sendvič alebo supertehlu?

(MÔJ DOM 3/2015)

Murovaný dom je pre mnohých voľbou srdca aj rozumu. Tradícia, výborná statika a schopnosť akumulovať teplo sú len zlomkom z predností murovacích materiálov. Ďalším dôležitým rozhodnutím, ktoré stavba domu obnáša je, či na obvodové steny zvoliť sendvičový systém, teda zateplenú murovanú stenu, alebo stavať z tvaroviek. Tie zabezpečia všetky potrebné vlastnosti v jedinej vrstve.

Pri murovanom rodinnom dome si môžete vybrať z dvoch prístupov. V prvom prístupe hlavnou úlohou tvaroviek v obvodových stenách bude preniesť zaťaženie a akumulovať teplo. Potrebný tepelný odpor zabezpečí vrstva tepelnej izolácie na vonkajšej strane. V druhom prístupe všetky parametre zaistí jediná vrstva vhodného muriva. V čom sa teda tieto prístupy líšia a podľa čoho sa medzi nimi rozhodnúť?

V hrúbke to nebude

Požiadavky na únosnosť potrebnú pre rodinný dom hravo splnia steny z pálených tehál alebo pórobetónu už pri hrúbke 25 až 30 cm. Pri vápennopieskových tvárniciach, ktoré majú vyššiu pevnosť v tlaku, postačí už 17,5 až 20 cm. Hrúbka potrebného zateplenia je potom približne 20 až 30 cm (podľa požadovaných výsledných parametrov a charakteristík nosnej časti steny), takže vo výsledku sa dopracujete k obvodovým stenám hrubým 45 až 50 cm. Podobnú hrúbku pri podobnej izolačnej schopnosti však bude mať aj jednovrstvové obvodové murivo zo špičkových tvaroviek.

Prečítajte si: 8 rád ako si správne vybrať stavebný materiál na dom

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Rozhoduje cena?

Cena je pri rozhodovaní určite dôležitý parameter, i keď by rozhodne nemal byť jediný. Porovnávať by ste mali ceny konštrukcií s podobnou hodnotou prestupu tepla. Do úvahy by ste mali brať sumu za štvorcový meter celej konštrukcie – nielen všetkých potrebných materiálov, ale aj práce. Tvarovky so super vlastnosťami sú na prvý pohľad drahšie než súčet cien za potrebné zateplenie a nosné tvarovky s hrúbkou okolo 25 cm. V druhom prípade však treba počítať s podstatne vyššou prácnosťou. A keďže práca nie je zadarmo, rozdiel v celkovej sume za štvorcový meter hotovej jednovrstvovej a sendvičovej steny nebude nijako dramatický. Podstatný rozdiel však bude v čase a náročnosti výstavby.

Hrubú stavbu jednoduchého rodinného domu z jednovrstvového muriva môžete mať hotovú asi za tri dni a mnohí ju zvládnu aj svojpomocne. Pri sendvičovej konštrukcii musíte počítať s viacerými technologickými krokmi, a teda aj s komplikovanejšou výstavbou a dlhším časom. Ak sa chcete dopracovať k nižšej cene, budete musieť zľaviť z parametrov.

Otázka variability

Na jednovrstvové murivo so špičkovými tepelno-technickými parametrami sú určené brúsené  keramické tvarovky, ktoré majú presný tvar. Vďaka tomu sa spájajú tenkovrstvovou maltou alebo murovacou penou. Tým sa zbavili nevýhod, ktoré pri tradičnom murive predstavovali škáry vyplnené maltou. Ďalšie zlepšenie izolačných vlastností predstavujú dutiny vyplnené tepelnou izoláciou – polystyrénom alebo minerálnou vlnou. Pri pórobetóne sa zlepšenie izolačných vlastností dosahuje zvýšením podielu uzavretých vzduchových dutín, ktoré sú princípom všetkých tepelných izolantov. Tvarovky, ktoré vyhovejú požiadavkám na obvodové steny energeticky mimoriadne úsporných domov, nájdete v ponuke výrobcov pálených tehál aj pórobetónu. Ich vlastnosti sú však presne dané a pri projektovaní domu nedávajú taký priestor na optimalizáciu ako viacvrstvové konštrukcie.

„Pri sendvičovom murive sa dá tepelný odpor podľa konkrétnych požiadaviek pomerne jednoducho a presne upravovať hrúbkou tepelnej izolácie,“ konkretizuje Martin Duchoň.

Treba však dodať, že v ponuke niektorých výrobcov nájdete veľkú škálu výrobkov určených pre domy s nízkou energetickou náročnosťou.  Nájdete výrobky na rôzne hrúbky muriva, ako aj na riešenie detailov, takže aj tu je  optimalizácia konštrukcie možná.

Stavba domu znamená aj ustrážiť citlivé detaily

Izolačné vlastnosti jednovrstvového muriva z vyplnených tvaroviek výborne fungujú pri hladkej stene. Pri domoch s mimoriadne nízkymi nárokmi na spotrebu energie je však dôležité aj odstránenie tepelných mostov. Z tohto pohľadu je rizikové napríklad napojenie muriva na základovú dosku, okolie okien (ostenia, parapety, nadpražia), veniec, respektíve styk muriva so stropnou doskou, pri plochej streche tiež detaily okolo atiky. Mnohé z týchto detailov majú výrobcovia ošetrené v rámci svojho stavebného systému. Ich riešenie by však určite malo byť súčasťou projektu. Pri viacvrstvových konštrukciách je ošetrenie týchto detailov podstatne jednoduchšie – prekrytie tepelnou izoláciou, ktorá tvorí kompaktný obal celej stavby, jednak odstráni tepelné mosty a zaistí rovnomerné tepelnoizolačné vlastnosti, jednak zabezpečí čistý vonkajší vzhľad. Problémom tak nie sú ani náročnejšie detaily, napríklad skryté nadokenné boxy na vonkajšie žalúzie či dažďové zvody v obvodovej stene. Pri viacvrstvových konštrukciách je však dôležitý odborný tepelno-technický návrh, ktorý zohľadní izolačné vlastnosti aj paropriepustnosť jednotlivých vrstiev.

„Ak má napríklad vrstva tepelnej izolácie nevhodnú hrúbku, môže na jej vnútornom povrchu kondenzovať voda, ktorá stavebnú konštrukciu znehodnotí. Podobný problém však hrozí aj pri použití nepriedušných omietok na priedušných tvárniciach,“ upozorňuje Ing. Duchoň.

Takže neexperimentujte, ale spoľahnite sa na projektanta alebo na odporúčania výrobcu stavebného systému.

Prečítajte si: Odvetrané fasády domov zlepšia nielen klímu v dome

Čo ešte zaváži?

Konkrétny stavebný materiál a jeho vlastnosti. Môžete zvážiť napríklad schopnosť akumulovať teplo či akustické vlastnosti, ktoré súvisia s hustotou, teda objemovou hmotnosťou materiálu. Voľbou plynosilikátových (pórobetónových) tvárnic, ktoré sú ľahké a dobre sa režú, urobíte radosť nielen robotníkom na stavbe, ale si zabezpečíte aj nízku prácnosť a jednoduchosť návrhu. Opakom sú ťažké a tvrdé vápennopieskové bloky, ktoré majú výborné statické, akumulačné aj akustické vlastnosti, ťažko sa však s nimi manipuluje. Pri projektovaní sa tiež odporúča pamätať na modul týchto blokov, aby sa nemuseli rezať, a vopred premyslieť vedenie inštalácií (buď v otvoroch vnútri blokov, alebo v inštalačnej predstene). Návrh v súlade s modulom a rozmermi doplnkových tvaroviek v ponuke výrobcu je dôležitý aj pri vypĺňaných keramických tehlách, ktoré sa neodporúča deliť. Plusom je však mechanická odolnosť a dlhá životnosť fasády aplikovanej priamo na tehlové murivo. Dôležitý je aj výber realizačnej firmy – aj najlepší stavebný materiál totiž dokáže znehodnotiť neodborná či nekvalitná realizácia (čím je materiál sofistikovanejší, tým je na chyby citlivejší). Nevypláca sa šetrenie na nesprávnom mieste (napríklad na tmeloch či hrúbke omietky). Ak sa chcete vyhnúť omietke, v ktorej praskliny vykresľujú obrysy tvárnic, či odpadávajúcemu zatepleniu, držte sa skladieb a materiálov odporúčaných výrobcom.

Záver

Ak chcete postaviť jednoduchý dom s priaznivým pomerom cena/výkon, teda v dobrej energetickej triede, rýchlo a za priaznivú cenu, určite si vyberte jednovrstvové murivo. Ušetriť môžete aj svojpomocnou výstavbou, pozor však dajte na odstránenie tepelných mostov v citlivých detailoch. Na zložitejšie stavby, pri ktorých je náročnejšie dosiahnuť nízku spotrebu energie napríklad pre nepriaznivú orientáciu na svetové strany, si vyberte sendvičovú konštrukciu, ktorej parametre možno pri projekte optimalizovať podľa konkrétnych požiadaviek. Pri tomto systéme sa navyše dajú elegantne odstrániť všetky tepelné mosty. Budete sa však musieť zmieriť s náročnejšou, a teda aj dlhšou projektovou prípravou i výstavbou.

stavba domu
stavba domu
stavba domu
stavba domu
stavba domu