Ak staviate pasívny dom, váš projekt musí obsahovať kompletnú dokumentáciu pre stavebné povolenie a tiež podklady k realizácii stavby. Navyše pri tomto type projektu vám poskytneme aj optimalizáciu PHPP (Passive House Planning Package), vďaka ktorej vieme navrhnúť dom tak, aby spĺňal všetky parametre pasívneho domu.
Pri pasívnych domoch je nevyhnutné použiť tzv. nútené vetranie, a preto v projektovej dokumentácii (v časti Profesie) navrhujeme aj vedenie rozvodov a vetracie zariadenie. Za účelom zachovania najnižšej spotreby tepla na vykurovanie pasívneho domu rozpracujeme veľa konštrukčných detailov podrobnejšie v porovnaní s projektom štandardného domu.
Prečo sa rozhodnúť pre pasívny dom?
Ak plánujete stavať dom na pozemku, ktorý umožňuje umiestnenie pasívneho domu, bude to investícia, ktorá sa vám časom vráti vďaka minimálnej spotrebe energie pri prevádzke domu. Z tohto dôvodu vám poskytujeme aj prepočet približnej návratnosti nákladov na výstavbu pasívneho domu vzhľadom na možnosti použitia rôznych materiálov. Vybrané konštrukčné riešenia a detaily posudzujeme teda aj z hľadiska návratnosti investície. Použitie stavebných materiálov a izolantov navrhujeme tak, aby sme z nich vyťažili maximum pri prevádzke domu. Hľadáme jednoduché riešenia, ktoré znížia vstupné náklady pasívneho domu a zároveň ušetria náklady na jeho prevádzku.
Ak máte záujem vedieť o pasívnych domoch viac, kontaktujte nás. Na prvom nezáväznom stretnutí vám zodpovieme Vaše otázky o pasívnych domoch a pomôžeme vám nájsť tu správnu voľbu pre vaše bývanie.
Ak staviate pasívny dom, váš projekt musí obsahovať kompletnú dokumentáciu pre stavebné povolenie a tiež podklady k realizácii stavby. Navyše pri tomto type projektu vám poskytneme aj optimalizáciu PHPP, vďaka ktorej vieme navrhnúť dom tak, aby spĺňal všetky parametre pasívneho domu.
Pri pasívnych domoch je nevyhnutné použiť tzv. nútené vetranie, a preto v projektovej dokumentácii (časť profesie) navrhujeme aj vedenie rozvodov a vetracie zariadenie. Za účelom zachovania najnižšej spotreby tepla na vykurovanie pasívneho domu, rozpracujeme veľa konštrukčných detailov podrobnejšie v porovnaní s projektom štandardného domu.
Pasívny dom – úspory, cena a špecifiká projektu
V dnešnom svete, v ktorom sú úspory energie imperatívom, sú pasívne domy trendom aj ideálnou voľbou. Ponúkajú vysoký štandard bývania, pohodlie, príjemné prostredie a zároveň zaručujú minimálnu závislosť od dodávok energie a teda trvalo nízke účty.
Pasívny dom patrí do kategórie nízkoenergetických domov
Základným deliacim kritériom je energetická náročnosť domu, teda jeho spotreba energií. Podľa toho delíme domy do kategórií ako nízkoenergetické, pasívne, nulové a plusové (alebo aktívne). Podľa Európskej smernice o energetickej náročnosti budov je od roku 2021 možné stavať iba budovy, vrátane rodinných domov, s nízkou energetickou náročnosťou.
Nízkoenergetický dom má ročnú spotrebu energie do 50 kWh/m2a. (Na porovnanie, v domoch zo 70. – 80. rokov je to nad 200 kWh/m2a za rok. V súčasnej štandardnej novostavbe s plynovým kotlom 80 – 140 kWh/m2a.).
Pasívny dom spĺňa ešte prísnejšie normy
Ročná potreba energie pasívneho domu nepresahuje 15 kWh/m2. Usporia až 75% energií potrebných na kúrenie, vetranie a ohrev teplej vody.
Pasívny dom temer nepotrebuje vykurovanie, v mnohých radiátory či podlahové kúrenie ani nenájdete. Je dôkladne zabezpečený proti tepelným stratám dostatočnou izoláciou obvodového plášťa a kvalitnými oknami, čo sa prejaví na množstve dodávaného tepla na dosiahnutie komfortnej teploty. Pasívny dom si vystačí s tepelnou energiou, ktorá sa v ňom naakumuluje z dopadajúceho slnečného svitu či prevádzky v ňom. Prikúrenie iným zdrojom býva nutné iba počas niekoľkých najchladnejších dní v roku.
Pasívne domy sú spravidla vybavené rekuperčnou jednotkou, ktorá zabezpečuje stály prívod čerstvého vzduchu so spätným získavaním tepla. Ekologické zdroje tepla bývajú doplnené solárnymi kolektormi a fotovoltickými panelmi. Pasívne domy poskytujú tepelné pohodlie v zime aj v lete – teplota plôch susediacich s exteriérom (okná, podlahy, steny) je príjemná aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách. V interiéri je príjemne aj počas horúcich letných dní, vôbec nie je potrebné kupovať klimatizáciu. Navyše vo vnútri panuje zdravá mikroklíma, vďaka čistému vzduchu pasívne domy vyhovujú aj alergikom a astmatikom.
S kvalitným návrhom a realizáciou sa cena pasívneho domu pohybuje v cenách bežnej výstavby, pri niektorých o 10 % viac. Pri neustále rastúcich cenách energií sa koncepcia pasívneho domu podieľa na vyváženej energetickej bilancii a obyvateľom tak prináša určitú istotu finančnej nezávislosti.
K nižším investičným nákladom prispieva aj dodržanie zásad týkajúcich sa orientácie na svetové strany a využitie vhodného tienenia, konštrukčného systému, voľby materiálov ako aj jednoduchosť geometrického tvaru budovy.
Projekt pasívneho domu – špecifiká
Základom je vždy kvalitne spracovaný projekt, ktorý myslí na všetko a pracuje nielen so samotným domom, ale tiež s pozemkom, na ktorom bude stáť. Aby sa využili všetky pozitíva a maximalizovali tepelné zisky zo slnečného žiarenia.
Projekt pre pasívny dom stojí na znalosti materiálov, technológie výstavby a presných výpočtoch. Z ekonomických ukazovateľov je to najmä návratnosť vzhľadom na energetickú spotrebu objektu, potreba tepla na vykurovanie.
Čo posudzujeme v rámci stavebnej fyziky projektu pasívneho domu:
-
- Odpor pri prechode tepla
-
- Súčiniteľ prechodu tepla
-
- Vnútornú povrchovú teplotu
-
- Priebeh teplôt v konštrukcii
-
- Určenie kondenzácie vodnej pary v konštrukcii
-
- Priebeh čiastkových tlakov nasýtenej vodnej pary
-
- Množstvo skondenzovanej vodnej pary
-
- Dvojrozmerné teplotné pole s vykreslením priebehu izoterm v detaile
-
- Infračervené zobrazenie detailu
-
- Určenie najnižšej povrchovej teploty v detaile
-
- Lineárny stratový súčiniteľ ψ
-
- Ekonomickú návratnosť vzhľadom na energetickú spotrebu objektu
-
- Potrebu tepla na vykurovanie
-
- Optimalizáciu konštrukčných detailov na základe tepelno-technických posúdení
-
- Optimalizáciu PHPP