V strešnej izolácii môže dôjsť ku kondenzácii vodných pár, ktoré by mohli preniknúť do interiéru. Preto je súčasťou každej zateplenej strešnej konštrukcie vrstva parozábrany. Existujú rôzne formy parozábran. Keďže hydroizolácia a strecha domu sú spojené kotvením, rozhodli sme sa pre asfaltové pásy, ktoré sme vytiahli až na atiku.

 

Ak by sme použili parozábranu vo forme fólie, kotviace tŕne so skrutkami by ju neskôr prederavili. Na rozdiel od fólie je asfaltová vrstva pomerne hrubá a tvárna. Skrutky do nej preniknú zavŕtaním a tesne priľnú k materiálu.

Nasledovala strešná tepelná izolácia z bieleho polystyrénu ISOVER EPS 150S v dvoch vrstvách s celkovou hrúbkou 40 cm. V tejto fáze sme osadili aj dažďové vpuste a odtokový žľab. Komín sme od polystyrénu oddelili vrstvou sklenenej vaty, ktorá je nehorľavá.

Tepelnú izoláciu sme pokryli ochrannou čiernou POLYPROPYLÉNOVOU geotextíliou. Tá tvorí separačnú vrstvu, ktorá oddeľuje vnútornú tepelnú izoláciu od povrchovej hydroizolácie. Styky medzi jednotlivými pásmi geotextílie sa k sebe pritavili.  Rohy popri atike prekrývajú viplanylové profily z poplastovaného plechu.

Vrchnú vrstvu tvorí ochranná hydroizolácia Fatrafol na báze PVC, ktorú sme vytiahli až na atiku a pripevnili pritavením.  Hydroizoláciu sme ukotvili tanierovým kotvením s oceľovým tŕňom. Dutiny kotiev sme vyplnili polystyrénom, čím sme minimalizovali bodové tepelné mosty.  Miesta, kde sa jednotlivé pásy prekrývali, sme zatavili a po ihlovej skúške aj zatmelili.

Hydroizoláciou sme prikryli aj jednotlivé kotviace prvky. Funkčnosť hydroizolácie sme preverili skúškou tesnosti a záplavovou skúškou. Napokon sme na strechu namontovali bleskozvod.

Strecha domu vo videu: