Rekonštrukcia bytu v paneláku – ako si nekomplikovať život

Rekonštrukcia bytu v klasickom paneláku by mala byť premyslená. Skôr ako začnete uvažovať nad rekonštrukciou bytu v panelovom dome, je dôležité si povedať, čo od výsledku očakávate.

Luxusnú vilu z toho nikdy neurobíte, stále je to byt v panelovom dome a má svoje limity, tak prečo si komplikovať život drahou a nezmyselnou rekonštrukciou?

Aby sa rekonštrukcia bytu nepredražovala

U nás sa vždy začína dôslednou projektovou dokumentáciou, vrátane kladačského plánu obloženia kúpeľne. Aby sa rekonštrukcia bytu nepredražovala, nemenili sme dispozíciu bytu, len sme ju logicky upravili.

Do kuchyne sa vchádzalo z obývačky a tiež z chodby, čo vzhľadom na veľkosť bytu nie je nutné, tak sme vstup z chodby a jej časť využili na vybudovanie komory prístupnej z kuchyne a tiež práčovne prístupnej z chodby. Blízkosť inštalačného jadra a tým aj jednoduchého napojenia na vodu a odpad bola výhodou, a tak sa zbytočne nenavyšoval rozpočet. Museli sme vymyslieť čo s faktom, že ani jeden uhol v byte nie je pravý. Navrhli sme predsadené konštrukcie v kuchyni, aby sme nemuseli dať vyrobiť kuchyňu na mieru, čo by sa predražilo a tiež v kúpeľni, pre jednoduchšie osadenie vane a obkladanie. Zároveň sme túto konštrukciu využili na osadenie novej vodoinštalácie a odpadových rúr. Nemuseli sme tak zasahovať do panelovej konštrukcie, čo nie je vhodne zo statického hľadiska.

Uvažujete o stavbe domu, rekonštrukcii alebo nad novým interiérom? Naši architekti vám radi pomôžu v ktorejkoľvek fáze vášho projektu vrátane realizácie: +421 948 199 888

Pozrite sa s nami ako to ide bez zbytočného stresu a vyhadzovania peňazí

Pôvodný študentský stav. Zadaním je finančne a technicky nenáročná rekonštrukcia bytu, ktorá prebehne relatívne rýchlo. Záludnosťou sú tvary miestností, pretože ani jedna nemá steny v pravom uhle. Miestnosti kopírujú umiestnenie bytu v zalomenej časti panelového domu.

Ešte pred odštartovaním celkovej rekonštrukcie sme vymenili staré netesniace okná za plastové s izolačným troj-sklom. Nezabudli sme ani na parozábranové izolačné pásky z interiéru a paropriepustné izolačné pásky z exteriéru. Na tento detail sa často zabúda alebo sa v rámci šetrenia jednoducho vynechá. My však nevynechávame nič.

Precíznosť je našou vizitkou a na dobre zvládnutých detailoch si zakladáme

1. -5. deň

– Po vysťahovaní a vyčistení bytu sme sa pustili do úprav hlavných rozvodov aby sme ich pripravili na napojenie novej vodoinštalácie. Zároveň sme vybúrali v minulosti populárny panelákový oblúk v hale. Demontovali sme všetky zárubne a dverné otvory sme zbavili nerovností. Ďalší deň sme začali s výstavbou sadrokartónových konštrukcií.

– V kúpeľni sme odstránili obklady a demontovali sme vaňu a umývadlo. Je pripravená na nový vzhľad.

– Kuchyňa a kúpelňa dostali nové rozvody. Špeciálne v kúpeľni vždy dbáme na precízne a presné umiestnenie rozvodov vzhľadom na osadenie batérií vane a umývadla aby sa s tým už nemuselo hýbať. Práce postupujú podľa plánu, v ktorom sme počítali s ukončením prašných a špinavých procesov do jedného týždňa.

– V práčovni býva dosť vlhko, takže musí byť z nej táto vlhkosť odvedená ventilátorom do vetracej šachty. Rovnako sme urobili nové vzduchotechnické rozvody aj v kúpeľni a WC. Napojenie na vetraciu šachtu je cez spätnú klapku aby sem náhodou neprenikli pachy zo šachty.

– Byt bude mať samozrejme aj novú elektroinštaláciu. Keďže radiátor je pripojený k rozvodom kúrenia v podlahe, ťahali sme elektroinštaláciu nad ním. V rovnakom čase sa realizovala konštrukcia predsadenej steny v kuchyni.

Prečítajte si: Rekonštrukcia bytu – premena na šik bytík

5.-9. deň

– V kúpeľni sme začali s predsadenou stenou, ktorú využívame aj na vytvorenie odkladacej niky pri vani. Steny kúpeľne sme zabalili do sadrokartónu určeného do vlhkého prostredia a majstri sa pripravujú na obkladanie podľa kladačského plánu.

– Predsadené konštrukcie v kuchyni balíme do zvukovo izolačného sadrokartónu a miesta, ktoré môžu prísť do styku z vodou sú zo sadrokartónu vhodného do vlhkého prostredia.

– Najprašnejšiu a najšpinavšiu časť rekonštrukcie máme za sebou. Po zaizolovaní podlahy kúpelne a spodných častí stien hydroizoláciou, sme osadili vaňu, na vopred pripravené tvárnice, ktoré zabezpečia lepšiu stabilitu vane. Inštalatér pripevnil sifón na vaňu a mohli sme dokončiť obmurovanie vane. Aby sme počas stavebných prác nepoškodili povrch vane, dôkladne sme ju zabalili do fólie.

– Počas prác v kúpeľni sa zároveň vyrovnávali nedokonalosti dverných otvorov a domurovali sa priečky podľa projektu. Desiaty deň sme začali so stierkami.

Sme detailisti a snažíme sa myslieť dopredu. Obkladať sa začína v úrovni vane aby nebolo nutné rezať z obkladov pri vani, čo je detail, ktorý je veľmi vnímaný. Nič nie je ponechané na náhodu, precíznosť je našou vizitkou a na dobre zvládnutých detailoch si zakladáme.

Rekonštrukcia bytu – najhoršie máme za sebou!

Rekonštrukcia bytu po desiatich dňoch – najšpinavšie práce sú za nami. Konečne sa môžeme pustiť do povrchových úprav a finálnych prác, ktoré pomaly odhaľujú budúcu podobu bytu.

10.– 33.deň

– Kúpelňa sa už vyfarbuje a ukazuje svoju pravú tvár. Ako vo všetkom, tak aj tu sa pracuje s maximálnou precíznosťou, efektívne a úsporne s ohľadom na dosiahnutie najvyššej kvality. Nič nenechávame na náhodu! Aj mozaiku farebných obkladov na čelnej stene sme si najprv rozložili v izbe na podlahe, kde sme sa pohrali s rozmiestnením a otočením jednotlivých kusov a až potom sa začalo s obkladaním steny v kúpeľni.

– Na podlahu sme vybrali veľkoformátovú dlažbu, pretože sme chceli mať čo najmenej škár aby pôsobila čistým jednoduchým dojmom a táto dlažba bez prerušenia pokračuje aj vo vstupnej hale. Orieškom bolo jej uloženie, pretože steny bytu nie sú v pravých uhloch. Najjednoduchšie riešenie sa javilo zarovnať škáry dlažby rovnobežne so stenou v hale a do kúpeľne prejsť s dlažbou postupne v šikmom uložení. Dosiahli sme tým celkom zaujímavý efekt v kúpeľni, bez zbytočného rezania, navyšovania rozpočtu a bez komplikácii.

– Pred finálnou úpravou stien sme ešte obložili kuchynskú zástenu keramickým obkladom. Dôležité je vopred vedieť presnú výšku kuchynskej linky a nesmie sa zabudnúť na úroveň budúcej novej podlahy. Zároveň sme mysleli aj na umiestnenie elektrických zástrčiek, keďže obklad má skosené hrany, bolo preto dôležité aby zástrčka bola v strede obkladu. Potom sme celú zástenu dôkladne zabalili, aby sa nemuselo všetko náročne čistiť od nánosov prachu a kvapiek stierky.

Rekonštrukcia bytu v Petržalke: Exotický interiér

Šatníková skriňa, pôsobí menej objemne, ak je zabudovaná, preto sme vytvorili sadrokartónovou konštrukciou okolo každej plánovanej skrine v byte. Sadrokartónový podhľad išiel iba tam, kde bolo treba ukryť rozvody vzduchotechniky a tiež do obývačky, keďže stredom stropu sa tiahla dilatačná škára, na ktorej by časom znova vznikla prasklina. Zároveň sme mohli vytvoriť priestor pre skrytú koľajnicu závesu. LED bodové svietidlá majú hrúbku iba 15mm, preto sme sa nemuseli pri ich umiestnení, obmedzovať nosnou konštrukciou sadrokartónu. Z ohľadom na financie sme v iných miestnostiach podhľad nedávali.

– Myslíme naozaj na všetko a tak steny okolo novo vybudovanej práčovne sú z akustického sadrokartónu vyplneného zvukovou izoláciu. Hluk z práčky sa takto obmedzí na minimum a zvýši sa komfort užívania bytu.

– Všetky steny v byte dostali novú stierku,aby sme zabezpečili dokonalú rovinu stien. Keďže biela farba ľahko oklame a ukryje prípadné nerovnosti, ktoré by vyskočili po nanesení farby, je dôležité ju celú skontrolovať. Využívame na to umelé osvetlenie, ktoré vytvorí tieň za každou nerovnosťou a tak nám neunikne žiadna.

33. – 41. deň

– Konečne sme sa mohli zbaviť prachu, pretože sa skončilo s brúsením novej stierky a mohlo sa začať so striekaním radiátorov. Po vymaľovaní bielou farbou sme do bytu vniesli farbu, štruktúru a vzor pomocou tapiet.

– V byte bol výškový rozdiel podláh až tri centimetre, takže bolo nutné tieto nerovnosti vyrovnať pred položením laminátovej podlahy. Zvolili sme vyrovnávacie OSB dosky, ktoré sme kotvili k železobetónovej doske aby sa predišlo prípadným ohybom v dôsledku zmeny vlhkosti. Laminátovú podlahu vo všetkých izbách sme položili v priebehu dvoch dní.

– Táto rekonštrukcia bytu mala v podmienke nízke náklady, a preto sme uprednostňovali jednoduché riešenia bez zbytočných komplikácii a naťahovania času. V tomto duchu sme sa rozhodli pre kuchyňu z obchodného domu Ikea a využili sme aj ich montážne služby. Kuchyňa má dĺžku päť metrov a v tejto dĺžke sa pracovná doska nevyrába, preto ju bolo nutné zlepiť z dvoch kusov. Nevyhnutnosťou je tmel do spoja medzi doskami aby sa tam nedostala voda.

Panelákové byty už majú najlepšie roky za sebou, a tak požiadavka na ich rekonštrukciu nie je ničím nezvyčajným. Tento sa však podarilo premeniť na príjemné, moderné a vzdušné bývanie v priam neuveriteľnom termíne. JASNÝ CIEĽ. Pre mladú dvojicu bolo najdôležitejšie vyriešiť bývanie rýchlo a tak, aby sa tu necítili ako v starom panelákovom byte. Chceli, aby priestor získal rekonštrukciou moderný šmrnc súčasných novostavieb.